Na balkonie można odpocząć, ale nie tylko. Powszechne jest wystawianie zimą na balkonie karmników dla ptaków i ozdób świątecznych. Aby tak się stało, trzeba odpowiednio wykończyć balkon, w tym wykonać obróbkę blacharską i zabezpieczyć go od dołu.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych mogą cieszyć się małym balkonem jako dodatkowym atutem. Najczęściej korzysta się z niego wiosną i latem. Oprócz opierzenia warto zastosować zabudowę balkonu.
Zadaszenie balkonu - obróbki blacharskie i listwy
Balkon powinien być mocny i trwały. Musi być również odporny na wilgoć, duże słońce, mróz, pleśń i grzyby. Musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów przez doświadczonego specjalistę. Ważne jest, aby wydać na to pieniądze, ponieważ nawet niewielki problem może doprowadzić do pilnych napraw.
Trwałość całej konstrukcji zapewnia solidne zadaszenie balkonu. Układanie płytek i obróbek blacharskich to podstawa. Należy zastosować dobrej jakości zaprawę klejową, fugę termiczną oraz taśmę wzmacniającą. Należy to zaplanować z dużym wyprzedzeniem na etapie projektowania.
Zastosowanie listew okapowych
Listwy okapowe są ważnym elementem wykończeniowym dachu balkonowego. Są one niezbędne w odprowadzaniu nadmiaru wody z tarasów lub balkonów o niewielkim spadku. Nadmierna wilgoć lub ciężki śnieg mogą spowodować poważne uszkodzenia elewacji, a nawet zagrzybienie. Listwy okapowe są zaprojektowane tak, aby zapobiegać korozji przez wiele dziesięcioleci. Mogą odprowadzać wodę do rynny, lub na zewnątrz całej konstrukcji. Trudno jest wykonać mocną i trwałą obróbkę blacharską bez odpowiedniego pokrycia dachowego balkonu.
Właściwa izolacja termiczna balkonu
Zaprawa podpłytkowa jest niezbędna do wykonania właściwej izolacji. Dzięki temu zwiększy się szczelność konstrukcji. Należy pamiętać, że materiały metalowe są bardzo podatne na korozję i należy unikać takiego rozwiązania. Należy również zachować ostrożność podczas pracy z elementami, które zostały fabrycznie zabezpieczone powłokami z blachy.
Obróbki blacharskie
Obróbki blacharskie zabezpieczają miejsca styku balkonu ze ścianą lub krawędzie płyty balkonowej. Woda nie powinna spływać ani dostawać się pomiędzy poszczególne warstwy tarasu lub balkonu. Wszystkie uszkodzone elementy należy natychmiast naprawić. Najlepiej użyć do tego celu dobrej jakości silikonu dekarskiego. Materiał ten jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych (głównie ulewnych deszczy i śniegu).
Krok po kroku: Zadaszenie balkonu
Ważne jest, aby zadaszenie balkonu było wykonane w sposób precyzyjny i dokładny. Powinniśmy wziąć to pod uwagę planując ostateczne prace nad tą częścią domu.
- Ważne jest, aby wybrać odpowiednie materiały. Warto rozważyć materiały, które są odporne na korozję. Aluminium to lekki materiał, który jest odporny na naprężenia. Daszki aluminiowe, anodowane lub nie, są przyjemne wizualnie i dobrze komponują się z resztą.
- Ważne jest, aby uzyskać suchy podkład. Jest to niezbędny podkład do bardziej zaawansowanych prac i ułatwia układanie płytek.
- Sposób układania blachodachówki powinien określać nachylenie balkonu. Nieprawidłowy montaż blachy to jeden z najczęstszych błędów. Problemy mogą wynikać z niewłaściwego montażu blachy w poziomie lub na niewłaściwym podłożu pod izolację termiczną. Zwiększa to szansę na powstanie wybrzuszeń i upośledza odprowadzanie wody. Aby zachować ciągłość połaci, pokrycie dachowe z blachy musi mieć taką samą grubość jak uskok.
- Jakość pokrycia z blachy - Przed zakupem warto sprawdzić jego najważniejsze parametry, takie jak grubość i rodzaj. Materiał blachy powinien być wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej. Dzięki temu zyskasz większą odporność na wilgoć, pleśń i grzyby. Te z kolei są szczególnie niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
- Jeśli chodzi o zadaszenie balkonu, należy wziąć pod uwagę dwie główne zasady: wysoką jakość materiałów i skrupulatność wykonania. Balkony i tarasy będą użytkowane przez wiele lat. Muszą być zarówno funkcjonalne i piękne, jak i bezpieczne dla ludzi. Wszelkie zaniedbania ze strony wykonawcy lub projektanta spowodują konieczność wprowadzenia zmian w projekcie, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.