System rynnowy to niezbędny element każdego budynku. Odpowiada on za zapewnienie prawidłowego odprowadzania wody deszczowej i roztopowej z dachu. Chroni to budynek przed zalaniem i wilgocią. Dlatego tak istotne jest, aby działał on prawidłowo. Jakie czynniki mają wpływ na jej działanie? Oto pięć najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę.
System rynnowy ma kluczowe znaczenie w ochronie budynku przed wodą opadową i roztopową. Trudno wyobrazić sobie nieruchomość bez rur spustowych i rynien, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, czy budynek użyteczności publicznej. Są one niezbędne do ochrony wnętrza i elewacji przed zalaniem. Lepiej nie dopuszczać do ich powstawania. Montaż systemu rynnowego to jedno, ale utrzymanie jego prawidłowego funkcjonowania to już inna sprawa. Jaki jest najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego działania rynien?
Szczelność systemu rynnowego
Głównym czynnikiem jest szczelność i sprawność systemu rynnowego. Ważne jest, aby zadbać o to jeszcze przed montażem rynien. Montażem rynien mogą zajmować się tylko zaufani fachowcy. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni system. Nieszczelności mogą często występować na łączeniach. Dlatego system powinien mieć mniej elementów, aby zapewnić szczelność.
Rewolucyjnym sposobem odprowadzania opadów atmosferycznych są nowoczesne rynny stalowe, które nie wymagają stosowania łączników. Elementy poziome można łączyć za pomocą elastycznego kleju na zakładkę, natomiast elementy pionowe za pomocą muf lub kolanek. Płynne przejścia bez łączników są nie tylko piękne, ale także lekkie i stabilne.
Stabilność
Stabilność to kolejny ważny aspekt, który wpływa na działanie całego systemu rynnowego. Ulewne deszcze mogą powodować, że rynny otrzymują duże ilości wody i mają duży ciężar. Inne zjawiska atmosferyczne, takie jak silne podmuchy wiatru, burze czy gradobicia, również mogą stanowić wyzwanie dla naszej inwestycji. Stabilność rynien zależy od jakości wybranego systemu i profesjonalnego montażu. Materiał powinien być mocny, a technika mocowania niezawodna. W uzyskaniu stabilności i szczelności pomoże hak umieszczony na styku rynien. Pozwoli to również zamaskować miejsce łączenia się rynien. Ważne jest, aby dopasować objętość i ilość wody roztopowej i deszczowej do rynien. Zapobiegnie to przeciążeniu rynien, co może prowadzić do ich uszkodzenia i utraty stabilności.
Systematyczne kontrole, konserwacja, naprawy
Nie zapominajmy o trzech zasadniczych sprawach. Inspekcje, konserwacja i naprawy. Dobrym pomysłem jest, aby przegląd domu odbywał się co najmniej dwa razy w roku. Sprawdźmy, czy w rynnach nie ma liści. Podczas inspekcji sprawdźmy wszystkie elementy. Sprawdźmy, czy nie ma korozji, zarysowań lub uszkodzeń. Pozbądźmy się wszystkich zanieczyszczeń i naprawmy ewentualne usterki.