Nawet małe ogrody mogą korzystać z wody deszczowej. Podlewanie roślin jest praktycznie darmowe. Co ważne, zbieranie wody deszczowej nie wymaga skomplikowanych i drogich systemów gromadzenia. Wystarczy prosty pojemnik lub beczka umieszczona pod wylotem rynny. Wprawdzie instalacja sieci dystrybucji wody deszczowej wymaga nieco więcej pracy, ale nie ma tu skomplikowanych rozwiązań. Co warto wiedzieć o wodzie deszczowej i jak można ją wykorzystać w ogrodzie? Sprawdź nasz dzisiejszy poradnik!
Co to jest woda deszczowa?
Deszczówka to potoczna nazwa wody deszczowej. Powstaje ona zazwyczaj z opadów atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy grad. Najczęściej gromadzona jest w pojemnikach, beczkach, studniach chłonnych lub innych zbiornikach ogrodowych. Woda deszczowa jest lekko kwaśna (6 jednostek) i NIE zawiera wapnia ani magnezu (woda miękka). Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Woda deszczowa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia ze względu na zawarte w niej zanieczyszczenia, w tym pyłki, mikroorganizmy i sadzę. Mimo to jest ona wykorzystywana w wielu miejscach w domu i ogrodzie.
Dlaczego ważne jest odzyskiwanie wody deszczowej?
Coraz więcej osób, nawet tych posiadających niewielki ogród lub podwórko, decyduje się na montaż urządzenia do zbierania wody deszczowej. Zbieranie wody deszczowej ma wiele korzyści. Po pierwsze, woda jest zawsze dostępna do podlewania roślin i owoców. Łatwo jest pobrać wodę, np. wiadrem lub konewką, z beczki lub innego zbiornika, a następnie rozprowadzić ją do określonych miejsc w ogrodzie. Nic to nie kosztuje, a to właśnie jest ważne. Kolejne opady deszczu również zwiększą ilość wody deszczowej.
Pojemnik na deszczówkę ma jeszcze jedną zaletę: całkowitą niezależność podczas suszy. Skrajne przypadki mogą spowodować, że ciśnienie wody będzie tak niskie, że ledwo wystarczy jej na umycie się, ugotowanie czy posprzątanie domu. Trudno sobie wtedy wyobrazić marnowanie wody na podlewanie ogrodu. Deszczówka, którą wcześniej zgromadziliśmy, jest w takich momentach nieoceniona. Można też wykorzystać deszczówkę do prania ubrań i podłóg (rozpuszczają się w niej środki czyszczące, detergenty). Nie zaleca się jej spożywania, nawet po przegotowaniu.
To tylko kilka z powodów, dla których zaleca się korzystanie z wody deszczowej. Deszczówkę można wykorzystać do wielu celów, w tym do mycia narzędzi ogrodowych i samochodów.
Ile można zaoszczędzić na wodzie deszczowej?
Istnieje wiele powodów, aby zbierać wodę deszczową. Głównym powodem zbierania wody deszczowej są korzyści finansowe. Są one proste do obliczenia. Za 1 metr sześcienny wody wodociągowej zapłacisz około 10-12 złotych. Połowa tego to koszt odprowadzania ścieków, który jest doliczany do rachunku. Z dachu mierzącego 100 m2 możemy zebrać 150 litrów deszczówki w 10 minut, w zależności od tego jak obfite są opady. Bez problemu możemy zebrać więcej wody niż 750 litrów w ciągu miesiąca, jeśli będziemy mieli 5 deszczowych dni. Pozwoli nam to zaoszczędzić około 8 zł. W ciągu całego roku pozwala nam to zaoszczędzić prawie 100 zł. Oczywiście im więcej mamy zbiorników i im sprawniej odprowadzamy do nich wodę deszczową, tym większe oszczędności.