Rynny stalowe to eleganckie i trwałe rozwiązanie dla nowoczesnych budynków. Aby dobrze spełniały swoją rolę i dobrze wyglądały, konieczna jest ich regularna konserwacja. Jak konserwować, czyścić i chronić stalowe rynny, aby służyły przez wiele lat?

Rynny stalowe są mocne i trwałe. Są odporne na zmiany pogody, wytrzymują obfite opady śniegu i deszczu. Nie wpływają na nie zmiany temperatury, ale są podatne na działanie czynników mechanicznych i niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niezbędne są regularne przeglądy i konserwacja. O stan techniczny rynien stalowych powinniśmy zacząć dbać już od dnia ich montażu.

Rynny stalowe - do czego mogą służyć?

Co można zrobić, aby skrócić żywotność rynien stalowych? Głównym problemem jest korozja i degradacja powłoki malarskiej. Przyczyną mogą być związki chemiczne, które wraz z wilgocią mogą powodować uszkodzenia powierzchni rynny. Rynny stalowe z powłoką nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z miedzią lub wodą, która miała kontakt z miedzianym pokryciem dachowym. Większość ognisk korozji spowodowana jest uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak odpryski czy głębokie zarysowania.

Rynny stalowe mogą doznać uszkodzeń mechanicznych jeszcze przed ich zamontowaniem. Ważne jest, aby sprawdzić wszystkie elementy bezpośrednio po montażu. W przypadku stwierdzenia wad powłoki malarskiej, należy ją najpierw odtłuścić, a następnie zabezpieczyć specjalną farbą, którą oferuje każdy producent.

Konserwacja rynien stalowych - zacznij od kontroli

Regularne przeglądy rynien powinny być wykonywane zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Warto przyjrzeć się rynnom stalowym, a także wszystkim mocowaniom, hakom i łącznikom. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie dwa razy w roku przeglądu rynien, a następnie podjęcie odpowiednich działań w zależności od potrzeb: czyszczenia i naprawy.

Jak czyścić stalowe rynny

Stalowe rynny powinny być czyste i drożne, aby skutecznie odprowadzać wodę z budynków. Należy czyścić rynny co najmniej dwa razy w roku, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak liście czy piasek. Warto po zdjęciu rynien wyczyścić je miękką szczotką, gąbką lub myjką ciśnieniową. Należy jednak uważać na wszelkie szorstkie akcesoria, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą i doprowadzić do powstania ognisk korozji.

Jak chronić rynny stalowe

Powinieneś niezwłocznie zabezpieczyć wszelkie zarysowania lub inne defekty stwierdzone podczas kontroli systemu rynnowego. W jaki sposób? Czyścimy i odtłuszczamy wszystkie uszkodzone miejsca. Korozję można usunąć za pomocą papieru ściernego. Dzięki temu powierzchnia zostanie dodatkowo zmatowiona. Miejsca te pokrywamy farbą, która ma właściwości antykorozyjne. W przypadku rynien stalowych zazwyczaj wystarczą dwie warstwy - pamiętając o terminie podanym przez producenta.

Nowoczesne rynny stalowe, takie jak Q Stalyo, mogą być funkcjonalne, a także piękne. Regularne przeglądy, dokładne czyszczenie i odpowiednia konserwacja sprawią, że system rynnowy będzie działał sprawnie i wyglądał świetnie przez wiele sezonów.