Kanalizacja deszczowa jest jednym z elementów sieci zewnętrznej. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody roztopowej i deszczowej. Dość dużym wyzwaniem jest zadbanie o to, aby rynna odprowadzała wodę w dokładnie wyznaczone miejsce. Jak prawidłowo zamontować rynny i na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę.

Decydując się na rynnę i organizując akcesoria

Od systemów odprowadzania wody deszczowej oczekuje się odpowiedzialnych funkcji. Dlatego ważne jest, aby zaplanować cały system. Staranne zaplanowanie każdego elementu jest pierwszym krokiem przed przystąpieniem do montażu sieci. Pierwszym krokiem jest określenie wielkości rynny. Powinna ona być dostosowana do kąta nachylenia dachu. Dla małych dachów o powierzchni 50 m2 wystarczą rynny 100 mm. W przypadku bardziej stromych połaci wystarczą rynny 100 mm. Rynny 150 mm są wymagane, jeśli powierzchnia dachu jest większa niż 200 m2. Chociaż rury spustowe mogą mieć mniejszą średnicę niż rynny, zaleca się, aby miały taki sam rozmiar jak rynny.

Kolejnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest to, gdzie znajdują się odpływy. Dreny mają za zadanie odprowadzić wodę ze skarp i przekierować ją do kanalizacji burzowej, lub naturalnych cieków wodnych. Można również zainstalować dreny na mniejszych spadkach, aby zbierać wodę deszczową w zbiornikach. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy duży ogród.

Ostatnim krokiem jest wybór odpowiednich akcesoriów do budowy odpływu i instalacji sieci. Do ich połączenia potrzebne będą akcesoria, takie jak kolanka i złączki. Potrzebne będą również leje spustowe i korki na każdym końcu rynny. Po dokładnym zaplanowaniu i rozłożeniu elementów, nadszedł czas na wybór akcesoriów montażowych.

Wybór uchwytów do rynien

Prawidłowe rozmieszczenie wsporników i akcesoriów jest kluczem do udanego montażu rynien. Chociaż w systemach rynnowych można znaleźć standardowe elementy, wsporniki powinny być dopasowane do średnicy rynien. Powinny być umieszczone w pobliżu połączeń rur, przejścia z rynny do rury spustowej oraz na zewnętrznych krawędziach. Wsporniki nie powinny znajdować się dalej niż 15 cm od odpływu i złącza. Wsporniki są wymagane na końcu rynny, a także co kilka setnych metra na jej długości.

O ile wiesz ile wsporników jest potrzebnych, o tyle nie wiesz jaki. W zależności od nachylenia dachu możesz wybrać hak doczołowy lub hak prętowy. Zanim wybierzesz przypadkowy, upewnij się, że przyjrzysz się projektowi połaci, aby znaleźć miejsce, w którym można go zamontować.

Montaż uchwytów do rynien

Po przygotowaniu wszystkich akcesoriów, nadszedł czas na ich montaż. Zamontuj wsporniki rynnowe za pomocą odpowiednich łączników Są to wkręty ciesielskie, które służą do mocowania więźby dachowej. Wkłada się je w otwory przelotowe wsporników. Dowels są wymagane, jeśli wsporniki muszą być montowane do sufitów lub ścian betonowych. Do ich montażu należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak wiertła i wkrętaki.

Pozostałym zadaniem jest umiejscowienie wsporników w odpowiedniej odległości od krawędzi skarpy. Rynna powinna być umieszczona tak, aby woda spływająca ze skarpy spływała do jej koryta. Nie można jednak dopuścić do uszkodzenia konstrukcji przez zsuwający się śnieg. Zaleca się, aby rynny były montowane tak, aby wystawały co najmniej połowę swojej szerokości poza krawędź skarpy. Rynna powinna wystawać około dwóch centymetrów poza krawędź skarpy.

Ponieważ odpływ będzie elementem niezmiennym, najlepiej rozpocząć montaż rynny w miejscu, gdzie będzie ona montowana. Następnie można poprowadzić elementy w dowolnym kierunku, zgodnie z nachyleniem dachu. Na każdy metr bieżący wody, rynna powinna mieć na swojej długości spadek od 3 do 5 milimetrów. Dzięki temu woda będzie sprawnie odprowadzana, nawet jeśli w rynnie znajdą się jakieś zanieczyszczenia. Warto o tym pamiętać, zanim zainstaluje się konstrukcję lub zaplanuje odpływ. Do wyznaczenia spadku można użyć sznurka. Można go zamontować do pierwszego i ostatniego wspornika, a stworzy linię prostą dla środkowych elementów.

Mocowanie rur spustowych do rynien

Po wykonaniu poziomej części instalacji, można teraz zainstalować rury spustowe. Rura spustowa powinna być zainstalowana z podwójnym kolankiem. Zapewni to, że rura będzie bliżej fasady. Jeśli kolanka nie osiągną pożądanej odległości, można połączyć je z rurą odcinkową o wymaganej długości.

Rura spustowa musi być przymocowana do elewacji budynku, aby zapobiec jej przesuwaniu się. Aby zapobiec uszkodzeniu rury stosuje się specjalne obejmy, które składają się z dwóch elementów połączonych śrubami. Jedna z obejm posiada otwór, który umożliwia włożenie kołka rozporowego. Można go następnie przymocować do ściany. Kołek powinien być na tyle długi, aby można było go zamontować do powierzchni nośnej. Musisz wziąć pod uwagę zarówno odległość rury od elewacji, jak i to, jak gruba jest warstwa izolacji. Kołki instaluj co 1,5 metra. Jednak kolejny zainstaluj przy wejściu rury do odpływu lub studzienki.

Instalacja rynny powinny być łatwe, jeśli zachować powyższe szczegóły na uwadze. Te wskazówki są tylko przykładami. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że przeczytałeś instrukcję dostarczoną przez producenta rynny lub całego systemu. Zawiera ona informacje o akcesoriach mocujących, kołkach rozporowych i uchwytach mandatowych. Te informacje są tym, co powinieneś uznać za najważniejsze. Dozwolone są tylko takie przewodniki jak nasz.