Odwodnienie dachu to inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Dobry system będzie służył przez wiele lat i w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności. Jak zaprojektować odwodnienie dachu, aby było niezawodne, estetyczne i ekonomiczne?

Projektowanie odwodnienia dachu to etap inwestycji. Tylko częściowo możemy kierować się osobistymi preferencjami i gustami estetycznymi. Najważniejszym aspektem jest funkcjonalność systemu. Rynny i rury spustowe muszą najpierw odebrać wodę deszczową i zabezpieczyć budynek przed zalaniem i wilgocią. Aby wszystko działało bez zarzutu, drenaż musi zawierać określoną liczbę, umieszczonych w odpowiednich miejscach elementów. Parametry te są określane za pomocą konkretnych obliczeń.

Jak zaprojektować system odwodnienia dachu, który się sprawdzi?

System odwodnienia musi być dostosowany do rodzaju dachu (płaski, dwuspadowy lub wielospadowy), a także jego wielkości. System zbiera wodę deszczową z całego dachu poprzez rynny, a następnie odprowadza ją do gruntu lub zewnętrznej kanalizacji. Konieczne jest zatem obliczenie i zmierzenie efektywnej powierzchni dachu, aby wyposażyć budynek w odpowiednie elementy orynnowania. Korzystamy z odpowiedniego wzoru obliczeniowego. Uwzględnia on wysokość Twojego dachu od jego podstawy do zwieńczenia. W poziomie zmierz odległość między szczytem Twojego dachu a jego zakończeniem. Długość rynny będzie zależała od długości Twojego dachu. Wszystkie te wartości są uwzględniane w obliczeniach powierzchni, która będzie odwadniana.

Systemy rynnowe, które są wytrzymałe i wydajne

W kalkulacji wylicza się ilość rur spustowych i rynien, które powinny być zastosowane do odwodnienia budynku. Ważna jest również wydajność rynny. Informacje te producenci danego systemu podają w tabelach. Ważne jest, aby rozmieścić rury i zamocować je na hakach w zależności od długości posiadanych rynien. Firmy sprzedające kompletne orynnowanie oferują klientom wsparcie w planowaniu odwodnienia. Inwestor może ponieść bardzo poważne konsekwencje, jeśli popełni błąd lub będzie próbował zaoszczędzić, redukując niektóre elementy.

Stal, PCV, a może MIX?

Projektując odwodnienie, musimy wziąć pod uwagę również materiał, z którego będzie wykonane. Istnieje wiele popularnych rynien PCV, które są półokrągłe. Jest to klasyczny wybór, który jest niedrogi, ale ma pewne wady. Na przykład, może być trudno dopasować nowoczesne budynki do jego estetyki. Plastik jest również podatny na wysokie temperatury i inne czynniki zewnętrzne, co zmniejsza jego żywotność. Rynny stalowe są natomiast synonimem elegancji i trwałości. Idealnie nadają się do nowoczesnych konstrukcji i charakteryzują się najwyższą wydajnością. Połączenie stali i PVC to świetne rozwiązanie dla prywatnych inwestycji, jak i projektów deweloperskich. Q STALLYO MIXPRO to połączenie tych dwóch surowców. Elementy poziome, które odpowiadają za szczelność i nośność, wykonane są ze stali powlekanej, natomiast te z PVC to elementy pionowe.

O prawidłowe odwodnienie dachu trzeba zadbać budując dom jednorodzinny, bliźniak, budynek przemysłowy czy garaż. Zwróćmy uwagę na efektywność dachu, sprawność rynien oraz materiał, z którego są wykonane. Ważny jest również projekt. Dobry projekt podniesie walory estetyczne budynku, a także dyskretnie wpisze się w jego ogólną elewację.