Dach płaski, który nie jest nachylony do podłoża pozwala na szybki grawitacyjny spływ wody deszczowej może być szczególnie niebezpieczny. Ważne jest, aby projektować dachy płaskie z systemem odwodnienia, który umożliwia odpływ wody z najwyższej przegrody.

Odwadnianie dachu płaskiego odbywa się najczęściej poprzez system wewnętrzny, który zbiera wodę z połaci powierzchniowych. Aby zapewnić sprawne działanie warstw dachu płaskiego, należy zadbać o to, by były one wolne od wilgoci i izolacji termicznej.

Odwodnienie płaskiego pokrycia dachowego - przepisy

Dach płaski nie musi oznaczać, że najwyższa przegroda jest płaska względem podłoża. Dachy stropodachów powinny mieć minimalny spadek, który umożliwi spływ wody deszczowej do systemu odwodnienia. Wybrane spadki nie dopuszczają możliwości wchłonięcia wody deszczowej przez system odwodnienia. Przeciążenie płyty może być wynikiem długotrwałego oddziaływania wody deszczowej na płytę żelbetową w górnej części konstrukcji. Ważne jest, aby dachy płaskie były w stanie szybko wchłonąć wodę deszczową i zebrać ją z dachu.

Każdy dach płaski musi mieć prawidłowe odwodnienie zgodnie z obowiązującymi normami. Do odprowadzenia wody z dachu płaskiego wymagany jest centralny system odwodnienia. Musi on być zainstalowany z odpowiednim mechanizmem działania. Woda może być kierowana do wnętrza systemu poprzez tworzenie spadków na górnej powierzchni płyty żelbetowej lub za pomocą warstw wykończeniowych (najczęściej z materiałem izolacyjnym).

Odwadnianie dachów płaskich - systemy

Dachy płaskie najczęściej wyposażone są w wewnętrzny system odwadniający. Dachy płaskie posiadają wewnętrzny system odwodnienia, co jest traktowane jako zaleta. Dachy płaskie nie muszą być wizualnie zasłonięte przez zewnętrzne systemy rynnowe.

Dach płaski może być odwadniany na następujące sposoby:

  • Grawitacyjny, w którym woda częściowo wypełnia odcinki rur (ale nie więcej niż 70%). W tym systemie wykorzystuje się spadki powierzchni w celu zmniejszenia spływu wód opadowych.
  • podciśnieniowy to taki, w którym spływ wody jest spowodowany działaniem podciśnienia. W tym przypadku siła podciśnienia jest zależna od wysokości słupa wody wypełniającego pion kanalizacyjny. System grawitacyjny może funkcjonować tylko w stanie pełnego wypełnienia.
  • Należy również rozważyć zastosowanie awaryjnego systemu odwadniania dachów płaskich. Wspomoże on system podstawowy w przypadku intensywnych opadów deszczu.

Ponieważ systemy grawitacyjne działają na zasadzie działania, przekroje rur używanych do podciśnienia są większe niż przekroje rur przeznaczonych do sekcji podciśnienia.

Jakie materiały warto rozważyć przy budowie dachów płaskich?

Dachy płaskie ze względu na swój kształt są bardziej narażone na długotrwały kontakt z wodą opadową niż inne rodzaje budynków dwuspadowych. Dachy płaskie wymagają szczelnej izolacji, aby chronić płytę konstrukcyjną, wnętrze oraz przed wilgocią. Potrzebują również ochrony cieplnej.

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać do wykonania izolacji przeciwwilgociowej dachu płaskiego. Rolowane materiały bitumiczne oraz powłoki z tworzyw sztucznych to dwie najpopularniejsze opcje. Mikropłyty mogą być stosowane do ochrony dachu płaskiego przed uszkodzeniem przez wodę.

Ważne jest, aby przy wyborze materiału izolacyjnego do pokrycia dachu płaskiego rozważyć produkty, które są odporne na wilgoć i wodę. Świetnym wyborem w tym zakresie są płyty termoizolacyjne Thermano. Materiał ten wykonany jest z poliuretanu o zamkniętych komórkach, czyli poliizocyjanuratu. Jest on odporny na działanie wody i wilgoci. Płyty zabezpieczone są wkładką polimerowo-aluminiową, dzięki czemu są odporne na wchłanianie gazów. Ze względu na wysoką wytrzymałość na ściskanie, płyty Thermano mogą wytrzymać znaczne obciążenia nie powodując deformacji. Pojedyncza płyta wykonana jest ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami. Dzięki temu stworzona powierzchnia izolacyjna jest całkowicie pozbawiona mostków termicznych.