Regularna kontrola rynien może mieć znaczący wpływ na ich działanie. Eksperci zalecają, aby inspekcje wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Co zrobić, gdy podczas inspekcji jakiś element zostanie uszkodzony? Jak sprawić, by była ona przeprowadzona prawidłowo?

Jeśli chcesz, aby Twoje rynny dobrze funkcjonowały, koniecznie dokonaj ich inspekcji. Jesień to najlepszy czas, aby sprawdzić rynny, usunąć wszelkie zanieczyszczenia i liście oraz dokonać napraw.

Nowoczesne rynny stalowe wykonane z wysokiej jakości materiałów są niezwykle trwałe i mogą służyć przez wiele lat bez konieczności dokonywania gruntownych napraw. Jednak podczas wieloletniej eksploatacji mogą zdarzyć się drobne usterki.

Do większych napraw najlepsi są profesjonaliści. Być może będziesz w stanie samodzielnie naprawić drobne uszkodzenia. Oto kilka wskazówek.

Jak prawidłowo naprawić rynny

Zarysowania i drobne ogniska korozji

Zarysowania i drobne ogniska korozji to najczęstsze problemy podczas inspekcji systemów rynnowych. Nie są to poważne problemy, ale należy się nimi niezwłocznie zająć. Zawsze należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. Można również zmatowić obszar, przecierając go papierem ściernym. Tak przygotowane miejsca pokrywa się następnie farbą o właściwościach antykorozyjnych.

Pęknięcia i nieszczelności

Co zrobić, jeśli problem dotyczy czegoś więcej niż tylko zarysowania? W niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana uszkodzonego elementu.

Luźne mocowania

Czasami usterka orynnowania może być spowodowana poluzowaniem lub zsunięciem się obejm lub haków rur spustowych. Jeśli nie ma uszkodzonego elementu, należy dokręcić obejmy i zamocować haki. Wymień całą część, jeśli zauważysz trwałe wygięcie mocowania. Nowoczesne rynny stalowe są łatwe do wymiany.

Orynnowanie starego typu może wymagać wykonania na specjalne zamówienie. Przestroga: Nie należy instalować rynien na istniejących mocowaniach. Warto zainwestować w kompletny, dopasowany system. Dzięki temu będzie on służył przez wiele lat i będzie łatwy do wymiany.

Jesień to świetny czas na przegląd rynien i oczyszczenie ich przed zimą. Wiosna to drugi raz, kiedy należy sprawdzić swoje rynny. Regularne kontrole zapewnią maksymalną drożność. Pomagają one również uniknąć przeciążenia systemu, co może prowadzić do awarii i konieczności naprawy rynien.