Dobrze działający system odwodnienia jest niezbędnym elementem każdego budynku. Dzięki niemu deszcz, śnieg i opady nie są wchłaniane na dach, balkony czy tarasy. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków bez okapów. Jaki system odprowadzania opadów atmosferycznych wybrać? Nowoczesny czy tradycyjny - spełniający najwyższe standardy system rynnowy bez łączników.
Tradycyjny system rynnowy
Tradycyjny system rynnowy składa się z elementów ze stali lub tworzywa sztucznego i spełnia wysokie standardy w zakresie odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Elementy systemu tradycyjnego łączone są za pomocą złączek i kolanek. Taki sposób montażu pozwala na łatwy demontaż w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość łączników może powodować uszkodzenia i nieszczelności. Klasyczny system rynnowy ma przekrój półokrągły dla rynien i okrągły dla rur spustowych. Jest to bardzo popularny system, który jest najczęściej stosowany po prostu ze względu na dostępność i przyzwyczajenie.
Do rynien nie są wymagane łączniki
Rynny, które nie wymagają łączników, to nowatorski sposób odprowadzania opadów atmosferycznych. Można je łączyć za pomocą elastycznego kleju, będąc na zakładkę. W miejscu łączenia rynien umieszcza się również hak. Dzięki temu przekrój jest symetryczny, a połączenie niewidoczne. Jest ono dodatkowo wzmocnione. System posiada również inne elementy pionowe, które można łączyć za pomocą kolanek i łączników. Dzięki braku łączeń system sprawia wrażenie lekkiego i stabilnego. Systemy bezspoinowe są idealne dla budynków, które mają płaskie dachówki lub blachy na rąbek stojący. Będzie się on bez problemu komponował z istniejącymi dachami płaskimi.
Różnice pomiędzy rynnami tradycyjnymi a rynnami bez złączek
Każdy system odprowadzania opadów atmosferycznych ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na najlepsze rozwiązanie dla swojej inwestycji, powinieneś zapoznać się z różnicami w projektowaniu i montażu.
- System posiada większą liczbę złączy niż system tradycyjny. Skutkuje to krótszym okresem montażu bez złączek.
- Rynny bez złączy są tańsze, ponieważ mają mniej elementów.
- Estetyka (opcja bez złączy podkreśla walory estetyczne w inwestycji).