Systemy rynnowe są przeznaczone do skutecznego odprowadzania wody z dachu. Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego systemu wziąć pod uwagę cenę, trwałość, łatwość instalacji, estetykę i koszt. Najpopularniejsze są rynny wykonane z PCV lub stali powlekanej.
Systemy rynnowe - zastosowanie
Systemy rynnowe są podstawą każdego systemu odwadniającego. Zbierają one wodę z dachu i kierują ją do systemu odprowadzania wody deszczowej. Woda jest odprowadzana tak, aby nie powodowała nadmiernego zawilgocenia ścian czy fundamentów. Może to prowadzić do uszkodzeń strukturalnych. Typowy system rynnowy obejmuje rynny, rury spustowe i kolana. Obejmuje on również łączniki, akcesoria mocujące, korki i złączki.
Jak wybrać system rynnowy
Główną uwagę przy wyborze systemu rynnowego jest:
- Trwałość - Może ona wynosić od kilkudziesięciu do trzystu lat (w przypadku najdroższych rozwiązań).
- Rynny są łatwe w montażu i konserwacji. Najłatwiejszy jest PVC (polichlorek winylu), zwany też rynnami PCV. Jednak prawidłowy polski skrót PVC to rynny z PCV. Rury miedziane są najtrudniejsze i wymagają lutowania miedzi. Rynny z PVC dzięki masie kolorystycznej nie wymagają konserwacji. Jest to w przeciwieństwie do rynien metalowych, gdzie trzeba odświeżać farbę.
- Estetyka - To wynika z indywidualnych preferencji.
- Cena - W tym przypadku rynny miedziane są najdroższe, a rynny PCV najtańsze. Ze względu na ich stosunek jakości do ceny, rynny z PVC i stali powlekanej są najbardziej popularne.
Systemy rynnowe z PVC
Systemy te były popularne przez wiele lat ze względu na atrakcyjną cenę/jakość, wagę, dostępność, funkcje i wybór kolorów. Dzisiejsze rynny PVC są wykonane z lepszych gatunków tworzyw sztucznych niż kiedykolwiek wcześniej. Są one trwałe i mogą trwać przez długi okres czasu. Łatwo jest naprawić rynny bez zatrudniania profesjonalistów ze względu na ich niską wagę. Rynny, które zostały obciążone dużymi opadami deszczu, nie są mniej trwałe. Gładkość to kolejna zaleta rynien wykonanych z tworzywa sztucznego. Jest to szczególnie ważne podczas czyszczenia rynien z zanieczyszczeń przenoszonych przez wiatr i liści z drzew. Gładka (lub śliska) powierzchnia sprawia, że brud przywiera do powierzchni rynny i łatwo się ją czyści. Rynny z PVC można zabarwić bejcą zamiast pokrywać je farbą lub lakierem. Eliminuje to ryzyko odpadania warstwy wykończeniowej, jej pękania, łuszczenia się. Dzisiejsze tworzywa sztuczne są odporne na promieniowanie UV. Przewiduje się, że rynny wykonane z PVC będą służyć krócej niż 50 lat.
Metalowe systemy rynnowe
Chociaż metalowe systemy rynnowe wyglądają bardzo podobnie do plastikowych, są znacznie cięższe i trwalsze niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Metalowe rynny mogą być wykonane z różnych materiałów i są trwałe. Jednak niektóre materiały (takie jak stal) wymagają ochrony przed wilgocią. Ocynkowanie jest stosowane w celu zwiększenia trwałości. Istnieje wiele rodzajów rynien metalowych: ocynkowane, ze stali powlekanej, miedziane, aluminiowe i powlekane aluminiowe. Mogą one wytrzymać kilkaset lat w zależności od sposobu wykonania (w przypadku rynien miedzianych jest to najdroższy rodzaj rynien), a nawet więcej.
Są to najbardziej popularne rodzaje dla rynien metalowych:
- Rynny stalowe - Są to najbardziej przystępne typy rynien stalowych. Ich trwałość może wynosić nawet do 30 lat. Jednak w celu uzyskania długotrwałej trwałości zaleca się odnawianie farby co kilka sezonów.
- Rynny z blachy aluminiowej - Systemy te są odporne na korozję i mogą wytrzymać wahania temperatury. Zapewniają również doskonały odpływ wody dzięki swojej gładkości. Przy wykonywaniu połączeń należy wziąć pod uwagę możliwość zmiany długości drutu ze względu na rozszerzalność w wysokiej temperaturze. Żywotność tego typu rynien wynosi około 100 lat.
- Rynna z blachy cynkowo-tytanowej - dostępna tylko w kolorach naturalnych Wynika to z faktu, że zawartość lakieru w blasze negatywnie wpłynęłaby na jej patynowanie. Ich trwałość szacuje się na około 100 lat.
- Rynny wykonane z blachy miedzianej również dostępne są w naturalnych kolorach. Charakteryzują się wysoką trwałością, która może wynosić nawet 300 lat. Widać to również w ich cenie. Stosowane są najczęściej w budynkach, które mają charakter reprezentacyjny. Wymagają doświadczenia i specjalnych narzędzi do lutowania, co nie ma miejsca w przypadku innych systemów.