Montaż rynien to ważny element budowy domu. Odpowiednio zamontowane i dobrane rynny ochronią ściany, stropy, mury i okapy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z jakich materiałów powinny być wykonane rynny? Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem rynien? Jak powinien wyglądać proces montażu?

Rynny wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego

Metale i tworzywa sztuczne to najpopularniejsze rodzaje. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla naszego domu musimy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • trwałość
  • Instalacja i konserwacja są łatwe
  • Cena
  • estetyka

Rynny metalowe są bardziej trwałe niż rynny wykonane z tworzywa sztucznego. Miedź, tytan-cynk i cynk to najbardziej popularne opcje. Rynny metalowe mają piękny wygląd i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. W końcu zardzewieją i stracą swój estetyczny wygląd i właściwości. Metalowe rynny mogą również wydawać głośne dźwięki podczas deszczu. To rozwiązanie jest droższe niż rynny plastikowe, dlatego warto je rozważyć.

Rynny plastikowe są łatwe w montażu i często stosowane są w domach jednorodzinnych. Są one również lekkie. Rynny te są doskonałym wyborem dla osób, które nie mają niezbędnego doświadczenia w instalowaniu systemów rynnowych. Rynny PCV dostępne są w wielu kolorach, więc łatwo dopasować je do dachu lub elewacji. Rozwiązanie to ma swoje wady. Plastikowe rynny są mniej odporne na ekstremalne warunki pogodowe. W czasie letnich upałów mogą się bardziej nagrzewać, co może prowadzić do szybszego zużycia. Cała konstrukcja może zostać uszkodzona przez grad, śnieg lub nagromadzenie liści.

Jakie są najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć przed zakupem?

Istnieje wiele ważnych rzeczy, które należy rozważyć przed zakupem danego rozwiązania. Jedną z nich jest gwarancja. Przed zakupem upewnij się, że zweryfikujesz czas i zakres gwarancji. Zapytaj o okres oczekiwania na zestaw. Można to zrobić w sklepie lub kontaktując się z dystrybutorem. Aby określić powierzchnię dachu, która będzie skutecznie odprowadzać wodę z dachu naszego domu, musimy ją najpierw obliczyć.

Skuteczny montaż

Kiedy już wybierzemy odpowiedni system rynnowy, czas na jego montaż. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić kompletność zestawu.
W jego skład wchodzą zazwyczaj:

  • elementów poziomych
  • elementy pionowe
  • elementów mocujących

Do elementów pionowych zalicza się kolanka, wylewki i spusty. Wśród elementów poziomych znajdziemy również rynny, narożniki i lejki. Elementy mocujące to haki i obejmy. Wybierzmy teraz miejsce montażu rynny po jej sprawdzeniu. Można ją zamontować do deski czołowej lub do krokwi. Należy pamiętać, że w miarę możliwości rynna powinna być montowana pod ostatnią dachówką. Pozwoli to na częściowe zakrycie rynny i zapobiegnie przesuwaniu się śniegu i liści.

Pierwszym krokiem przy montażu rynien jest zlokalizowanie leja spustowego. Następnie umieszczamy haki po każdej stronie leja spustowego w odległości 15 cm. Kolejnym krokiem jest montaż uchwytów rynnowych najbardziej oddalonych od leja. Zachowamy spadek rynny na poziomie 0,3%, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody. Pozostałe uchwyty rynnowe umieszczamy co 40-60 cm.

Następnie przystępujemy do montażu elementów poziomych. Kolejnym krokiem jest przycięcie rynien na odpowiednią długość. Po umieszczeniu wsporników na miejscu, w przygotowanym już miejscu umieszczamy lej spustowy. Warto na tym etapie polać wodą, aby mieć pewność, że elementy poziome zostały prawidłowo zamontowane. Gdy zakończymy poprzedni etap, możemy przejść do kolejnego: montażu elementów pionowych. Do leja spustowego należy zamontować kolanko. Pozwoli nam to na zbliżenie rury spustowej do ściany budynku. Następnie przystąpimy do montażu rury spustowej. Odległość między końcem rury a ziemią nie powinna przekraczać 20 cm. Będzie to jednak zależało od sposobu odprowadzania wody.

Rynny powinny być odpowiednio zamontowane, aby odprowadzać wodę z naszego dachu. Ważna jest konserwacja systemu rynnowego przez cały rok ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Zapewni to jego prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat.