Ochrona wody jest coraz większym problemem w naszym społeczeństwie. Nie chodzi tylko o wątki ekologiczne. Chodzi również o optymalizację bieżących kosztów eksploatacji domu. Jednym z rozwiązań może być zbiornik na wodę deszczową.
Pojemnik ten pozwala na zbieranie wody deszczowej i wykorzystanie jej na terenie posesji do podlewania ogrodu, czy mycia samochodu. Pojemnik na deszczówkę mocuje się do rynny, aby woda mogła do niej spływać. Zbiornik ten może być beczką na deszczówkę, albo podziemnym pojemnikiem. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku małych posesji oraz miejsc, gdzie inwestorowi zależy na estetyce terenu wokół domu. Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać? Jakie są najlepsze wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej wielkości zbiornika na wodę deszczową?
Jakie są dostępne różne rodzaje zbiorników na wodę deszczową?
Beczki na wodę deszczową są najprostszym rozwiązaniem na rynku. Beczki na wodę deszczową mogą być wyposażone w specjalny kranik, który ułatwia pobieranie wody ze zbiornika. Można wykonać lub zakupić ozdobną pokrywę na pojemnik na deszczówkę z imitacji kamienia, jeśli zależy nam na estetyce. Można też kupić gotowy ozdobny pojemnik na deszczówkę, który może wyglądać podobnie do zabytkowej amfory lub wazy.
Typowe beczki mają jednak mniejszą pojemność i bardziej nadają się do stosowania na działkach ogrodowych. Producenci oferują obecnie więcej opcji pojemników na wodę deszczową ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Istnieją dwa główne rodzaje tych pojemników:
Naziemny zbiornik na wodę deszczową - jest on instalowany na ziemi przy fasadzie budynku. Dzisiejsze zbiorniki są piękne i występują w wielu kolorach. Dzięki temu można dopasować je do architektury posesji. Zbiorniki te występują w różnych pojemnościach, od 300 litrów do 1000 litrów lub 2000 litrów deszczówki. Ich podstawowa wersja to cena od 200 do 1000 złotych w zależności od pojemności.
Podziemny zbiornik na deszczówkę - Jest to najlepsza opcja dla osób, które chcą odzyskać duże ilości wody deszczowej. Tego typu zbiornik na deszczówkę ma niewielką pojemność, zazwyczaj około 2000 litrów. Możliwe są jednak również duże zbiorniki o pojemności nawet 10000. Do tworzenia dużych zbiorników można wykorzystać system modułowy, który składa się z mniejszych pojemników. Podstawowy zbiornik podziemny o pojemności 3000 litrów można kupić już za ok. 1500 ZŁ. Do inwestycji należy doliczyć koszt instalacji. Istnieją również zbiorniki z filtrami, ale są one często droższe i mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Podziemny zbiornik na deszczówkę z filtrami jest wart inwestycji, jeśli deszczówka ma być wykorzystywana w domu do spłukiwania toalety i mycia naczyń.
Jakie są najważniejsze czynniki przy wyborze zbiornika na wodę deszczową?
Podstawową kwestią przy wyborze systemu gromadzenia wody deszczowej jest zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na wodę deszczową. Będzie to determinowało wielkość zbiornika. Ważne jest, aby zastanowić się, do czego będzie wykorzystywana woda i ile osób będzie z niej korzystać. Jeśli zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie, można zastosować zbiornik naziemny. Lepiej mieć zbiornik podziemny, jeśli zapotrzebowanie na wodę jest duże, a woda musi być filtrowana.
Kolejną rzeczą do rozważenia jest materiał, z którego będzie wykonany zbiornik. Nie zaleca się stosowania zbiorników metalowych, ponieważ łatwo ulegają one korozji. Lepiej sprawdzą się pojemniki z tworzyw sztucznych. Zbiorniki na deszczówkę wykonane z polietylenu można obudować cegłami lub kamieniami (w przypadku pojemników naziemnych).
Należy pamiętać, że systemy zbierania wody deszczowej nie zawsze są tak samo opłacalne i wydajne. Najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów jedno- lub dwuspadowych. Im bardziej stromy dach, zarówno pod względem przepływu wody, jak i czystości, tym bardziej wydajny system zbierania wody deszczowej. Jeśli dach nie jest wystarczająco stromy, łatwiej tworzą się osady i zanieczyszczają wodę. Trzeba też pamiętać o czyszczeniu rynien odprowadzających deszczówkę, jeśli zależy nam na jakości wody spływającej z dachu. Warto w razie potrzeby wymienić metalowe rynny lub rury spustowe na plastikowe. Wyeliminuje to ryzyko wytrącania się żelaza i korozji. Zamknięte pojemniki są lepsze niż otwarte, aby zapobiec zanieczyszczeniu wody przez spadające liście lub kurz.